Oltu taşından yapıldı… Fiyatı dudak uçuklatıyor!

tarafından
95
Oltu taşından yapıldı… Fiyatı dudak uçuklatıyor!
Erzurum’da üç ayrı ustanın elinde işlediği Oltu taşından üretilen tespih büyük ilgi gördü. Tesbihin fiyatı ise dudak uçuklatıyor.
Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Tespih ve takı yapımında kullanılan Oltu taşı, Oltu ilçesindeki dağlarda yer alan maden yataklarından köylülerce çekiç, murç, kazma ve kürek yardımıyla güçlükle çıkartılıyor.

Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! İlçe merkezi ve Erzurum kent merkezindeki atölyelere ulaştırılan Oltu taşı, ustaların el emeği ve göz nuruyla tespih veya çeşitli süs ve takı eşyalarına dönüştürülüyor.

devamı aşağıda Yıllık 283 bin TL maaşı kimse istemiyor! Yıllık 283 bin TL maaşı kimse istemiyor! Yıllık 283 bin TL maaşı kimse istemiyor! Hakan Çalhanoğlu boşanıyor iddiası Hakan Çalhanoğlu boşanıyor iddiası Hakan Çalhanoğlu boşanıyor iddiası devamı
Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Yakutiye ilçesindeki Rüstem Paşa Çarşısı’nda yer alan dükkanında esnaf Sefa Dükmen’in satışa çıkardığı Oltu taşından tespih, fiyatıyla şaşırtıyor.

Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Üç farklı usta tarafından 3 ayda yapılan ve 12 bin liraya satışa sunulan tespih, yerli ve yabancı birçok turistin beğenisini topluyor.

Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Dükmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor şartlarla madenlerden çıkartılan Oltutaşından üretilen ürünlerin, kullandıkça değer kazandığını söyledi.

devamı aşağıda Polis giyinmesine bile fırsat vermeden yakaladı Polis giyinmesine bile fırsat vermeden yakaladı Haberler Polis giyinmesine bile fırsat vermeden yakaladı Amrabat'tan canlı yayında olay sözler! Amrabat'tan canlı yayında olay sözler! Amrabat’tan canlı yayında olay sözler! devamı
Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Oltu taşının işlenmesinin oldukça zevkli olduğunu anlatan Dükmen, bu taşın insanlardaki negatif enerji ve ruhsal rahatsızlıkların yanı sıra halsizliğe de iyi geldiğine dikkati çekti. Dükman, yoğun ilgi gören tespihe ilişkin, “Tespihin işlemesinin tamamı gümüşten yapıldı. Tespihte 3 ustanın el işçiliği ve emeği var. Tespihin değeri 12 bin lira. Oltutaşından üretilen tespihlerin minimum değeri zaten 100 lira. Bu değerli tespihi dükkanımızın vitrininde aksesuar olarak göstermek için yaptırdık.” diye konuştu.

Oltu taşından yapıldı... Fiyatı dudak uçuklatıyor! Oltu taşının, tespih ve takı üretiminde güzel bir maden olduğunu belirten Dükman, “Takı aksesuarı ve el işçiliğini seven vatandaşlar, tespihe yoğun ilgi gösteriyor. Bu, istisna bir tespih ve ölçüleri çok büyük. Tespihin tanesini yaklaşık 35 milimetre çapında ürettik, günlük çekim için uygun değil. Aksesuar ve şark köşeleri için üretilen bir tespih. Tespih, bu yönüyle Erzurum ve Rüstem Paşa Çarşısı’nda tek.” ifadelerini kullandı.